Laupäeval, 19. augustil lõppes kolmandat korda toimunud rahvusvaheline animatsioonifestival Animist Tallinn. Festivali viimasel päeval tegi žürii koosseisus illustraator, kunstnik, filmitegija ja muusik Dave McKean (Inglismaa), animafilmi režissöörid Izabela Plucińska (Saksamaa/Poola) ja Natalia Mirzojan (Armeenia/Eesti) kinos Sõprus teatavaks võitjad.

Animist Tallinn Grand Prix

Parimaks lühianimatsiooniks tunnistati “The Family Portrait” (“Pereportree”), mille autoriks on Lea Vidakovic (Horvaatia, Prantsusmaa, Serbia, 2023). Preemia pani välja Tallinna linn summas 3000 eurot.

Žürii kommentaar: “Tegemist on ühe aja ja koha tõeliselt sügava avamisega ning ühe perekonna murenemise looga, mis on jutustatud delikaatsete vihjete, valgusmängu ja muutuvate tekstuuride kaudu.”

Animist Tallinn žürii eripreemia

Žürii erilise tähelepanu pälvis film “Eeva”, autorid Morten Tšinakov ja Lucija Mrzljak (Eesti, Horvaatia, 2022).

Žürii kommentaar: “Ainulaadne unenäoline jutustus, mis kujutab ehedalt leina ja süü valusat kogemust sügavalt isiklike metafoorsete stseenide ning täpselt ajastatud tumeda huumori kaudu.”

Žürii liikme Natalia Mirzojani eripreemia

Mirzojan andis oma eripreemia filmile “Our Uniform” (“Meie koolivorm”) autor Yegane Moghaddam (Iraan, 2022).

Kommentaar: “Mulle avaldas muljet erinevate tehnikate ja tekstuuride mänguline segamine, mille abil avab autor tõsist teemat, vältides samas liigset pidulikkust.”

Žürii liikme Izabela Plucińska eripreemia

Plucińska andis oma eripreemia filmile “Oneluv” autor Varya Yakovleva (Venemaa, 2022).

Kommentaar: “Tillukeses korteris aset leidev draama on antud edasi peenetundeliselt. Iga tõmmatud joon teeb haiget, puudutab meid oma tõelisusega. Varya film üllatab vaatajat igas kaadris.”

Žürii liikme Dave McKean’i eripreemia

McKean andis oma eripreemia filmile “Ice Merchants” (“Jääkaupmehed”) autor João Gonzalez (Portugal, Prantsusmaa, Suurbritannia, 2022).

Kommentaar: “Mulle väga meeldis see kaunilt joonistatud, elegantselt animeeritud, ülimalt ootamatu ja liigutav väike lugu – see jää sulatab iga südame.”

Jutupauniku Lemmik

Jutupaunik.ee pani välja eriauhinnad parimatele dialoogi või jutustaja häälega animatsioonidele. Jutupauniku peaauhind, milleks on 1000 eurot, läks Cheng-Hsu Chungi filmile “The Rubbings of Trajectories” (“Trajektooride hõõrdumine”, Taiwan, Saksamaa, 2023).

Jutupauniku žürii kommentaar: “Võluvalt värvikas ja poeetiline tervik, mida vaatad rohkem kui korra. Imeliselt hea, et tekst ei jooni alla pilti, vaid hüpnotiseerib hääle ja rütmiga. Sõnade tähendus on vaid hoomatav, nii nagu puutepunktid filmis on dünaamilises liikumises, pakkudes nukrat äratundmist, et kaugel- ja kohalolek on korraga võimalikud.”

Jutupauniku eriauhind

Jutupauniku eripreemia väärtuses 500 eurot läks Yegane Moghaddami filmile “Our Uniform” (“Meie koolivorm”, Iraan, 2022). Jutupauniku žürii tõi esile filmi personaalset ning samas laia haaret, mille pilkupüüdvalt nutikas lahendus ei jäta kahtlustki, kuidas mõista seda, mis toimub kusagil mujal kellegi teisega.