17. august
16.00
Kino Sõprus

Vana-Posti 8
Kestus 73 min


Sürreaalsed tegelaskujud, eksperimenteerimine erinevate animatsioonitehnikatega ja muidugi annus Skakespeare’i – need elemendid ühinevad Dave McKeani filmikunstis ja loovad lummava terviku. Vürtsitatuna vana hea briti süngusega, saame hõrgu maiuspala, mis toidab heldelt ka idaeurooplase kunstinäljas hinge.

Peale seanssi toimub vestlus filmide autoriga.

Dave McKean

Dave McKean on illustreerinud ja kujundanud üle 80 auhinnatud ja murrangulise raamatu ning graafilise romaani, mille hulgas on „The Magic of Reality” (Richard Dawkins), „Kokkutulek” (Ray Bradbury), „The Fat Duck Cookbook” ja „Historic Heston” (Heston Blumenthal), „What’s Welsh for Zen” (John Cale), „Varjak Paw” ja „Phoenix” (SF Said), „The Savage”, „Slog’s Dad“ ja „Mouse Bird Snake Wolf” (David Almond), „Batman: Arkham Asylum” (Grant Morrison), „Öine vahetus” (Stephen King), „Kuritöö ja karistus” (Dostojevski), „Väljasõit rohelisse” (vennad Strugatskid), „Gormenghast” (Mervyn Peake) ja „Mr. Punch”, „Signal to Noise”,„Coraline” ning Newberry ja Carnegie medali võitnud „Kalmisturaamat” (Neil Gaiman).

Ta kirjutas ja illustreeris koomiksiseeria „Cages“ (Harvey, Pantera, Ignatzi ja Alph Arti auhinnad), kaks „Pictures That Ticki“ lühilugude kogumikku (V&A muuseumi aasta raamat), erootilise romaani „Celluloid“, graafilised romaanid „Raptor“ ja „Black Dog: The Dreams of Paul Nash“, mille tellisid sihtasutus 14-18 Now ja Imperial War Museum. „Black Dogi“ multimeedia etendust esitleti Tate Britainis, Somme Memorialis Amiensis ning paljudel teistel festivalidel Euroopas ja Kanadas.

Dave on lavastanud viis lühifilmi ja kolm mängufilmi: „MirrorMask“, „Luna“ (Raindance Festivali parim Briti mängufilm ja BIFA auhind) ja „The Gospel of Us“, kus mängis Michael Sheen (kaks Bafta Cymru auhinda). Praegu teeb ta neljandat mängufilmi „Wolf’s Child“, mis on ta enda näidendi põhjal, mis valmis koostöös Wildworksi teatrikompaniiga ning mida esitati Norwichi teatrifestivalil ja Trelowarreni mõisas Cornwallis.

Ta on Brays asuva kolme Michelini tärniga restorani Fat Duck kunstiline juht ning on loonud seinamaalinguid ja pakendeid Hestoni Londoni ja Austraalia restoranidele.

Tema teosed on nii era- kui ka avalikes kogudes üle kogu maailma ning ta rõhutab jätkuvalt, et narratiivil on kunstis otsustav koht.

2022. aastal sukeldus ta süvitsi tehisintellekti loodud kujutistesse ja lõi raamatu „Prompt: Conversations with Artificial Intelligence“, mis on essee, uurimus ja hoiatus uue, peaaegu evolutsioonilise muutuse tagajärgede kohta meie kultuuris. Ta jätkab joonistamist ja maalimist ning tõeliste asjade tegemist Kentis Inglismaal.


The Week Before

Režissöör: Dave McKean
Aasta: 1998
Kestus: 23:00
Riik: Suurbritannia
Tootja: Hourglass

Sünopsis:
Nädal enne nädalat, mil Jumal kõik lõi.

N[eon]
(reaalajas pealelugemisega)

Režissöör: Dave McKean
Aasta: 2002
Kestus: 20:00
Riik: Suurbritannia
Tootja: Hourglass

Sünopsis:
Ebaõnnestunud abielust põgenev mees uitab läbi Veneetsia ja teda jääb painama kummituslik tegelane, keda ta korraks poole silmaga märkas.

Sonnet No. 138

Režissöör: Dave McKean
Aasta: 2000
Kestus: 1:00
Riik: Suurbritannia
Tootja: Hourglass, Illuminations Films

Sünopsis:
Nägemus Shakespeare’i 138. sonetist.

Visitors

Režissöör: Dave McKean
Aasta: 2017
Kestus: 10:00
Riik: Suurbritannia
Tootja: Hourglass

Sünopsis:
Meeleolufilm; mitmed külastajad, keda me ei näe, saabuvad Big Suri ja Montereysse California rannikul.

Mirrormask clip ‘Close to You’

Režissöör: Dave McKean
Aasta: 2005
Kestus: 4:00
Riik: USA
Tootja: Columbia Tristar, Jim Henson Company

Sünopsis:
Klipp mängufilmist „MirrorMask“. Mehhaanilised nukud, mis laulavad Bacharachi ja Davidi laulu „Close to You“, meelitavad Helena pimeduse poolele.

Whack!

Režissöör: Dave McKean
Aasta: 2006
Kestus: 15:00
Riik: Suurbritannia
Tootja: Hourglass

Sünopsis:
Hirmuäratav mängufilmi ja animatsiooni versioon traditsioonilisest Briti mereäärsest laste nukuetendusest, mis on tehtud koos teatritrupiga Forced Entertainment.